Els noms de lloc i de persona del municipi de Teulada (la Marina Alta)

El passat 14 de desembre i al saló d’Actes de la Casa de Cultura de Teulada tingué lloc la presentació del llibre del nostre soci Joan Ivars Cervera Els noms de lloc i de persona del municipi de Teulada (la Marina Alta), editat per l’Ajuntament de Teulada i el nostre Institut.
L’acte va començar amb unes paraules del tècnic en gestió cutural de l’Ajuntament de Teulada, i Vicepresident de la nostra entitat, Jaume Buigues, qui va explicar que aquest llibre havia estat el guanyador del XIII Premi d’Investigació “Vla de Teulada” de 2004; després va presentar al Dr. Jordi Colomina, catedràtic de la Facultat de Filologia de la Universitat d’Alacant, i autor del pròleg del llibre. Tot seguit aquest va disssertar sobre el contingut del llibre objecte de la presentació, parlant entre altres coses obre la importància de’aquestos tipus de treballs, en els que es re recuperen un patrimoni tan important com és el de l’Onomàstica, tant pel que fa a la Toponímia com a l’Antroponímia. Va ressaltar l’alt nivell del llibre que estava presentant.

A continuació va intervenir el President de l’Institut d’Estudis Comarcals de la Marina Alta, n’Antoni Prats Gràcia, qui va destacar l’enorme interés que tenia per al municipi de Teulada la publicació d’aquest llibre pel gran treball portat a terme i per la dedicació de l’autor a aquest projecte.
L’autor, Joan Ivars, va intervenir acte seguit i va explicar el procés que havia seguit en la elaboració d’aquest llibre, donant a conéixer molts aspectes del seu contingut, que considerava d’interés per als veïns de Teulada, però també per a tots aquells interessats en l’Onomástica i altres ciències com la Geografia, Història, Lingüística, etc.

Finalment va ser l’Alcalde de Teulada, José Ciscar Bolufer, qui va tancar l’acte fent un lloança de la trajectòria investigadora de l’autor, així com de la seua vessant de partícep de la vida ciutadana local i comarcal. Va fer un repàs de les les obres i treballs d’investigació portades a cap per Joan Ivars i va convidar als presents a llegir i consultar el llibre que es presentava com una eina molt interessant per al coneixement d’una part del nostre patrimoni immaterial.

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies